468x60

Jeřáb královský pečuje o mládě

Podobné příspěvky

Jeřáb královský

Jeden z chovných párů jeřábů královských pečuje o mládě. Je to poprvé po třech letech, kdy se v safari parku povedlo tyto ohrožené ptáky rozmnožit. Úspěch umocňuje, že jde již o druhou generaci jeřábů královských ve Dvoře. Otec i matka se vylíhli právě v safari parku, což potvrzuje vysokou úroveň dvorských ošetřovatelů. Matka mláděte byla shodou okolností dosud posledním odchovaným mládětem ve Dvoře Králové a jde o její první mládě. Samec je šestnáctiletý a je to zkušený rodič. Odchovy v zoologických zahradách nejsou obvyklé.

Vejce strávilo většinu času v inkubátoru, jakmile se mládě začalo ozývat, vrátili ho odborníci rodičům, kteří ho hned po vylíhnutí začali chránit a starat se o něj.

Pro jeřáby jsou typické námluvní tance, kterými prosluli. Některé druhy proto hrají významnou roli v umění a kultuře mnohých národů – známí jsou například z čínského porcelánu. Jde o polokrmivé ptáky – rodiče potomkovi či potomkům ukazují vhodná sousta a někdy jim je také podávají do zobáku. Mladí se krmí převážně hmyzem, dospělí naopak přijímají více rostlinné stravy. V safari parku dostávají zvláštní míchanici z krouhané mrkve a další zeleniny, speciálního granulátu pro ptáky a dalších přísad. Jeřáb královský je sezoně k vidění například na velké louce u jezera hrochů.

Jeřáb královský | ZOO Dvůr Králové | zoomag.cz

Populární příspěvky