468x60

Den ptactva v ostravské zoo

Podobné příspěvky

Den ptactva

Na dnešní den připadá Mezinárodní den ptactva. Svátek všech opeřenců se slaví již od r. 1906, kdy byla podepsána mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava patří tento den k dlouholetým tradičním akcím pro veřejnost. Letos už podruhé proběhne online formou.

Den ptactva v Zoo Ostrava patřil mezi oblíbené jarní akce. Nejvíce si jej oblíbili zejména nositelé ptačích příjmení, kteří mohli v tento den využít slevy na vstupném. Přestože se v přírodním areálu ostravské zoo vyskytuje velké množství volně žijících ptáků, v den konání akce se výrazně jejich počet zvýšil o několik stovek. Přišli Kosi, Hrdličky, Pěnkavy, Holubi a řada dalších Ptáčků… Pro zájemce (nejen s ptačím příjmením) jsme letos připravili několik aktivit, které budou v průběhu nadcházejícího velikonočního víkendu k dispozici na facebookovém profilu Zoo Ostrava.

K ptačímu programu patřila také komentovaná procházka po areálu s ornitologem spojená s pozorováním volně žijících ptáků a kontrolou vyvěšených hnízdních budek. Vstup do zoo protentokrát nabídnout nemůžeme, ale na krátkou procházku areálem se s námi můžete vydat prostřednictvím videozáznamu. Je na něm zachyceno období, kdy už většina ptáků pečuje o potomstvo. V tomto období zatím u většiny ptáků probíhají námluvy a přípravy na hnízdění, pracovníci zoo nicméně v jedné budce už zaznamenali i vylíhlá mláďata – u puštíků obecných (viz foto).

„Zatímco v jiných letech zaznamenáváme mláďata puštíků obecných koncem dubna, tak letos je tomu trochu jinak. Jeden pár puštíků sice ještě zahřívá snůšku jako obvykle, ale druhý pár – puštíci z mokřadu – si letos pospíšili. Už 27. března krmili čtyři mláďata v různorodém věku. Zatímco nejmladšímu mláděti je asi týden, nejstarší má už nejméně týdny dva,“ říká Otakar Závalský, koordinátor biodiverzitních opatření v Zoo Ostrava. Jedná se o překvapivě vysoký počet mláďat, jelikož hlodavci okolí budky letos rozhodně neoplývá. To se také projevilo na složení potravy zjištěné ze zbytků na hnízdě. Jednalo se např. o peří hrdličky zahradní, kosa černého a stehlíka obecného. Uvidíme, zda se puštíkům podaří vyvést všechna čtyři mláďata.

Šárka Nováková


— den ptactva — | Zoo Ostrava | zoomag.cz

Populární příspěvky