468x60

Mezinárodní den levhartů v ostravské zoo

Podobné příspěvky

Mezinárodní den levhartů

Na 3. května připadá Mezinárodní den levhartů, který se slaví od roku 2013. Levhart má ze všech kočkovitých šelem největší areál rozšíření. Rozlišuje se několik geografických poddruhů. V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava je od roku 1977 chován levhart cejlonský. Jedná se o nejdelší nepřerušený chov tohoto levharta na světě mimo Srí Lanku.

Velký areál rozšíření levharta je dán tím, že je to velmi přizpůsobivá kočka, která dokáže žít v různých typech prostředí (mangrovové houštiny, tropický deštný les, světlé suché lesy, severská tajga, křovinaté krajiny podél říčních toků, stromová savana, polopouště, pouště v nížinách) a vystupuje i vysoko do hor (přes 5000 m n. m.). Velmi obratně šplhá po stromech, dokáže rychle běhat (až 60 km/h), skočí do výšky až 3 m a velmi dobře plave. Původně se levhart vyskytoval v celé subsaharské Africe, částečně i v severní Africe. Od Arabského poloostrova se oblasti, které obývali levharti, táhly přes jižní a jihovýchodní Asii až do východní Číny. Dnes jsou na mnoha místech vyhubeni a výskyt zejména v Asii je značně fragmentovaný.

Rozlišuje se několik geografických poddruhů, které se od sebe odlišují i velikostí. Srst levhartů je poseta skvrnami a rozetami (bez vnitřních skvrn). Některé poddruhy levharta mohou mít černě zbarvenou srst. Tato barevná odchylka se nazývá melanismus. Pod určitým úhlem je však vidět původní kresba srsti.

Levharti v Zoo Ostrava

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava byly historicky chovány dva poddruhy. V letech 1976–1987 levhart mandžuský (Panthera pardus orientalis) a od roku 1977 dosud levhart cejlonský (Panthera pardus kotiya). Kromě těchto poddruhů byl v letech 1964–1975 v zoo chován také levhart bez určení poddruhu (Panthera pardus) a v letech 1972–1996 jeho černá (melanická) forma.

V případě levhartů cejlonských se v Zoo Ostrava jedná o nejdelší nepřerušený chov tohoto poddruhu na světě (mimo Srí Lanku). V současné době v zoo žijí dva mladí jedinci – samice původem z francouzské Zoo Maubeuge (*2014) a samec ze Zoo Brno (*2017).

Od pavilonu velkých kočkovitých šelem k Pavilonu indických zvířat

Po přestěhování zoologické zahrady z Kunčiček do Slezské Ostravy žily zpočátku kočkovité šelmy v provizorní dřevěné stavbě z roku 1960 (v místě dnešních voliér sov nad výběhem Čitván). V teplém ročním období v něm byly umístěny velké kočky až do roku 1962, kdy byl dostavěn pavilon pro velké šelmy. Ten slouží po řadě úprav svému účelu dodnes a nese název Pavilon indických zvířat. Původní dřevěný objekt obývali později ptáci (papoušci, sovy) a opětovně šelmy (pumy, rysi, psíci mývalovití apod.). Jeho demolice proběhla v dubnu 1981.

Levhartí kvíz

Zájemci si mohou prověřit své znalosti o levhartech a případně se o nich dozvědět více prostřednictvím kvízu.

Šárka Nováková
— Mezinárodní den levhartů — | Zoo Ostrava | zoomag.cz

Populární příspěvky