468x60

Průběžná zpráva o covidu-19 v Zoo Praha

Podobné příspěvky

Průběžná zpráva o covidu-19 v Zoo Praha

Jak jsme informovali ve čtvrtek, testování prováděné ze vzorků trusu ukázalo, že tři zvířata jsou pozitivní na covid-19. Šlo o lvy indické Jamvana a Suchi a gorilího samce Richard. Jejich příznaky byly mírné, projevovaly se u lvů rýmou, resp. pokašláváním, u Richarda nechutenstvím a únavou.

Testy byly stejně jako v minulosti prováděny na základě výše uvedených příznaků, současně se prokázala pozitivita u některých z chovatelů. Tento postup i nejpravděpodobnější způsob přenosu byl shodný s tím, co je známo z jiných významných zoo – Bronx Zoo, Zoo Barcelona, San Diego. S pracovníky těchto zoologických zahrad je pražská zoo v kontaktu.

“Nastalou situaci řešíme ve spolupráci se Státní i s Městskou veterinární správou a s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy. Další testování dnes ukázalo pozitivitu u páru koček krátkouchých, které jsou umístěny stejně jako lvi v Pavilonu šelem. Naopak u goril byly s výjimkou Richarda výsledky negativní (jen v případě Ajabua nejsou prozatím k dispozici),” říká ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

K dotazům, zda dojde k oddělení Richarda od skupiny, kurátor savců dr. Pavel Brandl uvádí: „Rozdělení skupiny vede k enormnímu stresu, který významně ovlivní průběh infekce – ať u zvířat již nakažených, tak u těch, která ještě nakažená nejsou. K nákaze navíc došlo evidentně zhruba před týdnem a tím pádem se virus již ve skupině šířil. Izolace by tedy pravděpodobně přinesla více negativ než pozitiv.“

Hlavní veterinář Zoo Praha dr. Roman Vodička zvolil u covid pozitivních zvířat podpůrnou léčbu: antipyretika a vitamín C, případně antibiotika a ivermektin (Suchi, samec kočky krátkouché).

Stav obou lvů i Richarda se od pátku zlepšil. Jak uvádí dr. Brandl, Richard už konzumuje svou krmnou dávku – a jako obvykle bere jídlo ostatním gorilám.

O dalším vývoji budeme informovat.


— průběžná zpráva o covidu-19 — | Zoo Praha | zoomag.cz

Populární příspěvky